Poradnictwo psychoonkologiczne

             

alt

 

 

 

 

 

alt

 

 www.ulgawchemioterapii.pl/                                                                                                                                                              

 

 


 

 

                                                              POMOC, WSPARCIE, EDUKACJA

Każda diagnoza poważnej choroby jest ogromnym przeżyciem, zdarzeniem egzystencjalnym, zwłaszcza, gdy okazuje się diagnozą choroby nowotworowej. W jednej chwili "wali się" cały świat, nie tylko świat chorego, ale i jego bliskich. Zmienia się życie całej rodziny. Wszystko co znane, staje się nieznane, nieprzewidywalne. Pojawia się cała gama trudnych do uniesienia myśli, uczuć i przeżyć, poczucie osamotnienia i zagubienia. I mimo, że sam chory, jak i jego bliscy próbują radzić sobie z tą sytuacją najlepiej jak potrafią, bywa, że bez pomocy z zewnątrz, bez odpowiedniego wsparcia nie sposób przejść przez ten proces samotnie.

Na szczęście powoli odkrywamy to, co od dawna było oczywiste. Leczenie choroby nowotworowej, to leczenie całościowe, holistyczne, a psychoonkologia może stanowić istotne wsparcie dla pacjentów i ich bliskich. Nie tylko bowiem ciało choruje na raka, ale również psychika. Stan ducha, nastawienie psychiczne może wspomóc terapię i ułatwić przejście przez trudny czas choroby. Jest niemniej ważnym elementem leczenia jak chemio- czy radioterapia, odpowiednia dieta czy rehabilitacja.

Dlatego tak ważne jest, aby przy każdym chorym i przy jego bliskich pojawiła się osoba, która łącząc wiedzę z pogranicza psychologii i onkologii stanie się ich zaufanym towarzyszem, wsparciem i "przewodnikiem". Da przestrzeń na wyrażenie tego, co boli najbardziej, z czym trudno sobie poradzić. Będąc tuż obok, pomoże przejść przez czas żalu i niepewności, trudnych pytań bez odpowiedzi...

Życzliwa obecność takiej osoby staje się wtedy bezcenna. Każdy pacjent, członkowie jego rodziny, partnerzy, dzieci, przyjaciele powinni mieć szansę skorzystania z takiej pomocy. Niestety często o nią nie proszą, nie wiedzą, że mogą jej oczekiwać, jeśli nie w placówkach publicznej służby zdrowia, to poza nimi.

Poradnictwo psychoonkologiczne wypełnia istotną niszę w opiece pozamedycznej nad pacjentem chorym onkologicznie i jego bliskimi, którzy często po usłyszeniu diagnozy lub po wyjściu ze szpitala pozostawieni są sami sobie, z własną wiedzą na temat choroby, lękiem i obawami. Nie wiedzą, jak sobie radzić, jak dalej żyć...

Dlatego jeśli,

- oczekujesz na diagnozę lub właśnie dowiedziałeś się, że jesteś chory

- jeśli choruje bliska Ci osoba

- jesteś przed lub po operacji

- czeka Cię chemio/radioterapia

- zakończyłeś leczenie i wracasz do zdrowia

- jesteś osobą zdrową pragnącą dbać o swoje dobre samopoczucie, znajdującą się w grupie realnego ryzyka zachorowania

- masz nawrót choroby

- zaproponowano Tobie lub bliskiej Ci osobie leczenie paliatywne

 

                                                                                Nie jesteś sam

 

Zwracając się po pomoc możesz wiele zrobić dla siebie, możesz wiele zrobić dla bliskich, by przejście przez chorobę było łatwiejsze


Konsultacja psychoonkologiczna, to pełna ciepła i troski relacja pomagająca:

- oswoić nową sytuację

- zmniejszyć poczucie zagubienia

- lepiej radzić sobie z emocjami

- zwiększyć poczucie bezpieczeństwa

- zmniejszyć stres towarzyszący etapom diagnozy, leczenia, zdrowienia

- poprawić samopoczucie i wizerunek

- zmienić perspektywę patrzenia na chorobę, pozwalając odkryć wewnętrzne zasoby i nowe obszary funkcjonowania, zwiększając motywację do leczenia

- ułatwić wzajemne porozumienie

- poprawić jakość życia chorego i jakość życia z chorym

- lepiej zrozumieć, kim jest człowiek w chorobie i jakie stany mu towarzyszą

- przystosować się do ograniczeń związanych z chorobą

- dostosować opiekę do potrzeb chorego i do swoich możliwości

- szukać sposobów i źródeł wsparcia

Rolą psychoonkologa jest przede wszystkim wysłuchanie pacjenta, wsparcie, edukacja, terapia, a także pomoc dla jego najbliższych, dla których codzienna opieka nad chorym bywa niekiedy ogromnie wyczerpująca emocjonalnie i fizycznie. Zagubieni, zmęczeni, nie mówią głośno o tym, co czują, jak jest im cięzko, że czasem, zwyczajnie, nie dają już rady. Rozmowa daje szansę, by wyrazić trudne emocje, lepiej się rozumieć, umiejętnie wspierać chorego i chronić siebie.

 

"Nigdy nie zapominaj najpiękniejszych dni swojego życia. Wracaj do nich, ilekroć w Twoim życiu wszystko zacznie się walić..." Phil Bosmans

 

                                                                                               Strefa otwartości


To miejsce, do którego serdecznie zapraszamy wszystkie osoby chore onkologicznie, a także ich najbliższych: mężów i żony, rodziców i dzieci, krewnych i przyjaciół. 

Znajdziecie tu życzliwą pomoc osób, które łączą podobne do Waszych doświadczenia.

Otrzymacie  wsparcie w lepszym radzeniu sobie z chorobą nowotworową na wszystkich jej etapach.

Oferujemy Ci nasz czas, doświadczenie i otwartą rozmowę. W pełnej akceptacji i zrozumienia atmosferze podpowiemy Tobie jak:

zmierzyć się z chorobą

rozmawiać, wspierać i mądrze towarzyszyć

oswoić lęk przed nieznanym

mówić o tym, co naprawdę czujesz

radzić sobie, gdy choruje i cierpi bliska Ci osoba

Zapraszamy na konsultacje w każdy poniedziałek 17.00-18.00 i wtorek 13.00-14.00 ul Farna 10 (prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny 607 786 228)

                                                                        Nie jesteś sam, przejdziemy przez to razem

                                                                               _________________________________________

 

Rozmowy u kresu

Niewielu potrafi i chce swobodnie rozmawiać o umieraniu. Niektórym nie jest to wcale potrzebne, wolą ciszę. Jednak wielu chorych i osób im bliskich, takiej właśnie rozmowy pragnie.

Jeśli chciałbyś podzielić się swoim doświadczeniem, własnymi przemyśleniami związanymi z przemijaniem...stoisz u progu własnej skończoności lub kogoś bliskiego, zapraszam

Żyjemy w czasach kultu młodości, piękna, powszechnej "szczęśliwości ". Zapominamy, "że życie jest kruche i delikatne, że nie trwa wiecznie. Żyjemy tak, jakbyśmy byli nieśmiertelni." Choroba, starość, śmierć, to tematy, które przemilczamy. Nie rozmawiamy "o tym " z dziećmi, z rodziną , ze znajomymi. "Nie ma miejsca na umieranie, jest tylko miejsce na życie i nikt nie zauważa, że to jedno i to samo " (M. Szumowska)

Jak pomóc osobie u kresu życia? Jak pomóc jego bliskim? by każdy dzień, jaki im pozostał przeżyć z otwartym sercem i zgodą na pożegnanie.

 

                            "Ludzie często mówią do najbardziej odleglej planety, zamiast do najbliższego człowieka. " V. Satir


Zapraszamy do odwiedzenia i polubienia naszego profilu na facebooku. .Znajdą tam Państwo wiadomości o najciekawszych kampaniach przełamujących tabu raka, programach zachęcających do badań profilaktycznych dla kobiet i mężczyzn, o akcjach i warsztatach edukacyjnych z zakresu zdrowego stylu życia, odżywiania, promocji zdrowia. A także wiele ciekawych artykułów i publikacji przydatnych pacjentom i ich bliskim w codziennym życiu (zdrowie, kondycja, uroda, psychika, dieta, profilaktyka, nauka etc.)

 
© 2010 poradnictwozyciowe.pl